• Zwyczaje i ceremoniały

          • Nasze przedszkole posiada wiele tradycji oraz zwyczajów. W ich podtrzymywaniu bierze udział nie tylko cała zbiorowość przedszkolna, ale także rodzina dziecka i środowisko dalsze.

            W przedszkolu obecnie znajduje się siedem oddziałów:

            • I Oddział - trzylatki "Kurczaczki"

            • II Oddział - czterolatki "Biedronki"

            • III Oddział - pięciolatki "Pajacyki

            • IV Oddział - trzylatki "Misie"

            • V Oddział - pięcio - sześciolatki "Motylki"

            • VI Oddział - sześciolatki "Żabki"

            • VII Oddział - sześciolatki "Zajączki"


                       Dzieci najmłodsze to nowicjusze w naszej zbiorowości przedszkolnej. W tej grupie odbywa się uroczystość "Pasowania na przedszkolaka". Gospodarzem tego święta jest cała społeczność przedszkola. Ponadto uczestniczą w niej rodzice, którzy mają okazję zobaczyć nabyte w przedszkolu umiejętności i sprawności swoich dzieci.

                       Zwyczajem w tej grupie jest to, że codziennie po obiedzie dzieci odpoczywają na leżakach. Relaksują się przy spokojnej muzyce lub słuchają kołysanek śpiewanych przez nauczycielkę przytulając swoją maskotkę.

                       Miłym akcentem jest to, że w każdym oddziale nauczycielka wita się z dziećmi w szczególny sposób. Na przykład w grupie czterolatków na powitanie pani śpiewa piosenkę:
            Wszyscy są, witam was,
            zaczynamy, już czas.
            Jestem ja, jesteś ty -
            Raz, dwa, trzy.


                      W grupie dzieci pięcioletnich nauczycielka wita się z dziećmi w kręgu "iskierką przyjaźni".

                      Nasze przedszkole może pochwalić się współpracą z rodzicami. Od początku istnienia placówki rodzice chętnie uczestniczą w blokach aktywności - "Rodzice w roli nauczyciela". Mogą oni zobaczyć aktywność swojego dziecka na tle grupy, a także włączyć się we wspólną zabawę z dzieckiem. Tradycją w przedszkolu stały się imprezy okolicznościowe z udziałem najbliższej rodziny. Są to: wspólne kolędowanie z rodzicami, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, Biesiada Literacka. Inną formą integracji tych środowisk jest organizowanie imprezo charakterze ekologicznym lub baśniowym - dla rodziców i środowiska lokalnego. Należą do nich: festyny, widowiska bajkowe dla dzieci z domu Dziecka nr 2 i innych placówek, imprezy plenerowe, imprezy plastyczne, konkursy rodzinne.

                       Od 1999 roku w naszej placówce realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. "Książka sprzymierzeńcem i drogowskazem w rozwoju osobowości dziecka przedszkolnego", której celem jest przybliżanie dzieciom piękna literatury dziecięcej. Jedną z form realizacji powyższej innowacji jest głośne czytanie. Organizujemy też akcje głośnego czytania przez zaproszonych gości.

                       Zwyczajem naszej placówki jest tradycja obchodzenia Andrzejek, Spotkania Wigilijnego, Mikołajek, Balu Karnawałowego, powitania wiosny, Dnia Dziecka. W imprezach tych bierze udział cała zbiorowość przedszkolna.

                       Uczestnictwo w Przeglądzie Tańców Ludowych jest naszą tradycją od wielu lat. Jest on organizowany przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Nasi wychowankowie mają dużo możliwości wykazania się umiejętnościami w różnorodnych formach aktywności i często osiągają duże sukcesy.