•            W naszym przedszkolu praca wychowawczo-dydaktyczna realizowana jest na podstawie aktualnego programu wybranego z zestawu programów dla przedszkoli zatwierdzonych przez MEN.
                        W bieżącym roku szkolnym nauczyciele pracują w oparciu o następujące pozycje:

        • Kocham Przedszkole

        • Kocham Przedszkole" M.A. Pleskot, A. Staszewska - Mieszek

          Program zawiera szczegółowe cele kształcenia i wychowania wynikające z podstawy programowej wychowania przedszkolnego, które powinny być realizowane we wszystkich obszarach działalności edukacyjnej przedszkola. Rozwiniecie celów kształcenia i wychowania
          ze wskazaniem konkretnych umiejętności dzieci tworzą w programie tematykę programu edukacyjnego.

          Treści programowe zostały podzielone na następujące obszary

          1. Jestem i działam z innymi

          2. Żyję zdrowo i bezpiecznie

          3. Działam w harmonii z przyrodą

          4. Myślę i działam matematycznie

          5. Mówię i rozumiem

          6. Będę czytać i pisać

          7. Jestem odbiorcą i twórcą

          8. Żyję wśród innych kultur i narodowości

          Autorki słusznie uznały, iż prawidłowy rozwój procesów poznawczych decyduje o osiągnięciu przez dziecko zamierzonych umiejętności w poszczególnych obszarach edukacyjnych oraz wpływa
          na powodzenie w nauce szkolnej i prawidłowe funkcjonowanie w życiu codziennym.

           W programie znajdujemy także materiały pomocnicze, które mogą być bezpośrednio wykorzystywane przez nauczycieli w swojej pracy lub stanowić inspirację do opracowania własnej dokumentacji pedagogicznej i obserwacyjnej. Znajdziemy w nich przykładowe arkusze
          do badania  gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole.

           

        • Program adaptacyjny

          •  

          Szukając odpowiedzi na następujące pytania: Co zrobić, aby dzieci z uśmiechem przychodziły do przedszkola i czuły się tu bezpiecznie? Jak zmniejszyć smutek trzylatka, który nie do końca rozumie, dlaczego musi zostać w tym „obcym” domu, z „obcymi” paniami i w dodatku z gromadą „obcych” rozbrykanych dzieciaków?. Nasze przedszkole stworzyło możliwość uczestnictwa dzieci w życiu zbiorowości przedszkolnej a aby wesprzeć „maluchy” został opracowany niniejszy program.

          Personel pedagogiczny przedszkola potrafi udzielić dziecku
          i rodzicom wsparcia i pomocy w tym trudnym okresie, lecz o wiele korzystniejsze jest zapobieganie trudnościom w procesie adaptacji dziecka, sprawianie, że proces ten będzie przebiegał łagodniej
          i bezpieczniej.

          Program składa się z czterech rozdziałów:

          - Pierwszy stanowi obszar adaptacji dziecka 3 – letniego do przedszkola, cechy typowego trzylatka i współpracy nauczyciela z rodzicami.

          - Drugi przedstawia cele i zadania Programu Adaptacyjnego.

          - Trzeci obejmuje okres przygotowawczy, zadania jakie powinien podjąć cały personel na przyjęcie dzieci trzyletnich oraz kilka rad dla rodziców.

          - Czwarty zawiera scenariusze spotkań adaptacyjnych.

           

           

        • A, B, C – pięknie mówić chcę

        •  „A, B, C – pięknie mówić chcę” – program profilaktyki logopedycznej Hanna Muchewicz

                      Program ten przeznaczony jest dla dzieci w młodszym wieku przedszkolnym 3 i 4 latków. Autorka pisząc swój program profilaktyki logopedycznej kierowała się zwiększająca się  co roku liczbą dzieci z nieprawidłowym rozwojem mowy. Stworzony program zakłada szeroką współpracę w zakresie wspomagania rozwoju mowy dziecka. Istotnym elementem jest zaangażowanie w jego realizację nie tylko logopedy, ale również rodziny dziecka jak i pracujących z nim bezpośrednio nauczycieli.

                  Dobrą stroną programu jest wyczerpujące i szczegółowe omówienie przez autorkę etapów rozwoju mowy wraz z zaburzeniami tego rozwoju u dzieci w młodszym wieku przedszkolnym.

                  Na uwagę zasługują opracowane przez autorkę załączniki: „Karta badania mowy”, „Karta wywiadu z rodzicami dziecka”, „Karat informacyjna z diagnozą logopedyczną” oraz „Karty obrazkowe kwestionariusza badania mowy dziecka 3 i 4 – letniego”.

                  Program ten ma w efekcie systematycznego stosowania doprowadzić do usprawnienia nieprawidłowości rozwoju językowego, a mianowicie do:

          - wykształcenia postawy komunikacyjnej,

          - usprawnienia motoryki i koordynacji narządów artykulacyjnych,

          - utrwalanie poprawnego wzorca artykulacyjnego,

          - usprawnianie funkcji mających wpływ na rozwój mowy (pamięci, koncentracji, percepcji słuchowej, wzrokowej, ruchowej i myślenia),

          - powiększenie zasobu słownictwa i nabycia umiejętności budowania wypowiedzi poprawnych pod względem gramatycznym.

           

           

        • Książka sprzymierzeńcem i drogowskazem w rozwoju osobowości dziecka przedszkolnego

          •      

            W wyniku postępu naukowo - technicznego obserwuje się znaczne zmiany cywilizacyjne, mające wpływ na wszystkie ważniejsze aspekty życia człowieka. Zmienia się nie tylko sfera produkcji, kultury i ideologii, ale także sposób życia w rodzinie, zmieniają się warunki życia i wychowywania dzieci. 

                    Badania pedagogiczne i socjologiczne z ostatnich lat wskazują na wiele ujemnych skutków w dziedzinie wychowania i emocjonalnego rozwoju dzieci, wywołanych współczesnym sposobem życia. Podwyższenie stopy życiowej. Polepszenie materialnych warunków życia rodziny, przemyślany i lepiej zorganizowany system wychowania instytucjonalnego, wcale nie oznacza, że w zakresie  pełnego rozwoju osobowości dajemy swoim dzieciom więcej niż otrzymywaliśmy od swoich rodziców w przeszłości. 

            Dzisiaj wiele dzieci otoczonych jest osiągnięciami techniki, zabawkami, za pomocą których rodzice często rekompensują swoje braki wychowawcze. Narażone są na różne wpływy, wśród których często brak jest emocjonalnego ciepła, jakie znajdowały dzieci poprzednich pokoleń w powieściach, bajkach, sonetach w różnych tradycjach rodzinnych w innych emocjonalnie  oddziałujących zdarzeniach i przeżyciach. Czyż więc dzisiaj nie warto zastanowić się, aby sięgnąć do starych wzorców?

            Uważam, że bardzo ważnym czynnikiem, który w znacznym stopniu wpływa na wszechstronny rozwój dziecka w wieku przedszkolnym jest książka - literatura dziecięca.

             

             

        • Zdrowe przedszkolaki to my - przedszkole promujące zdrowie

        •      

                  W Przedszkolu od kilku lat realizowany jest z powodzeniem prozdrowotny program „Raz, dwa, trzy zdrowy jestem ja i ty”.

          Proponowana tematyka i sposoby realizacji cieszą się dużym uznaniem dzieci i ich rodziców. Rodzice w aktywny sposób angażowali się w pikniki ekologiczne, konkursy plastyczne, zajęcia gospodarcze itp...Dzisiaj gdy na wszystko brakuje czasu, gdy podstawą jedzenia są fast foody, a czas wolny spędza się przed telewizorem lub komputerem, tematyka szeroko pojętego zdrowia jest szczególnie ważna. Jeżeli nauczymy małe dziecko co jest ważne dla zdrowia, jest duże prawdopodobieństwo, że będzie o tym pamiętał w życiu dorosłym. Dlatego postanowiliśmy przyłączyć się do ogólnopolskiego projektu „Przedszkole promujące zdrowie”. Przez najbliższe trzy lata będziemy realizować napisany przez nauczycielki naszego przedszkola program „Zdrowe przedszkolaki to my”. Jeżeli uda nam się zrealizować wszystkie założenia tego programu zdobędziemy wojewódzki certyfikat „Przedszkola promującego zdrowie”

          Program jest skierowany do dzieci przedszkolnych w wieku od 3 do 6 lat oraz nauczycieli poszczególnych grup.

          Czas trwania:  1.09.2021 – 30.06.2023

          Cele programu:

          - uświadomienie znaczenia wpływu właściwego jedzenia na nasze zdrowie, zachęcanie do zdrowego odżywiania się,

          - zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa w domu , w przedszkolu i na drodze

          - tworzenie warunków sprzyjających równowadze emocjonalnej, zachęcanie do wyrażania emocji

          Problemy wynikające z diagnozy postanowiłyśmy ująć w trzech modułach:

          Moduł I Smacznie, zdrowo i kolorowo.

          Moduł II Jesteśmy bezpieczni w domu, przedszkolu i na drodze.

          Moduł III Wesoło i aktywnie spędzamy czas

           

           

        • Learn and Play Every Day

          • Program nauczania języka angielskiego w przedszkolu  

            W oparciu o wiedzę dotyczącą cech rozwojowych dzieci przedszkolnych oraz ich możliwości autorki opracowały program nauczania języka angielskiego powiązany z celami wychowania przedszkolnego, realizowaną tematyką oraz założeniami wychowawczymi.

            Program nakreśla cele językowe w zakresie mówienia
            i słuchania, a także poza lingwistyczne założenia takie jak: wzmacnianie w dziecku wiary we własne możliwości, pogłębianie wiedzy o świecie,  czy promocja uzdolnień dzieci w cyklicznym konkursie „Angielskie inspiracje na różne okazje”.

            Autorki wymieniły metody wykorzystywane w czasie aktywności związanych z nauczaniem języka obcego , a także szczegółowo opisały treści zajęć językowych. Obszary tematyczne nakreślone w programie są ściśle powiązane z miesięcznymi planami pracy, ale również zakładają wplatanie treści i zabaw językowych
            w codzienne sytuacje w czasie pobytu w przedszkolu. Uwzględnienie faktu, iż dziecko uczy się mimowolnie jest ułatwieniem w  zdobywaniu kompetencji językowych takich jak rozumienie słownictwa i zwrotów i swobodna komunikacja.